8 клас - Основи здоров'я

 Любі учні, онлайн уроки будуть проходити за цим посиланням згідно вашого розкладу

https://meet.google.com/tns-gaxi-kot

а дистанційні буду викладати на цю сторінку. Успіхів вам! 


Підручник

  читати онлайн тут, скачати тут


24.02.2023

Запрошую вас на онлайн урок (посилання вище)

Узагальнення знань з теми "Психічна і духовна складові здоров'я"

Повторіть вивчений матеріал &12-16 та виконайте підсумкову діагностичну роботу

УВАГА тест дійсний лише 24 лютого



23.02.2023

Узагальнення знань з теми "Психічна і духовна складові здоров'я"

Повторіть вивчений матеріал &12-16 та виконайте підсумкову діагностичну роботу

https://naurok.com.ua/test/join?gamecode=7047116

УВАГА тест дійсний лише 23 лютого



ШАНОВНІ УЧНІ, ХОЧУ ПОБАЧИТИ ВАШІ ЗОШИТИ!!! ЧЕКАЮ ДО ПОНЕДІЛКА!!!!

НА ПАРТІ БІЛЯ КАБ. 203


23.12.2022

Підсумкова діагностична робота

Перейдіть за посиланням і виконайте роботу



УВАГА, ЧАС НА ВИКОНАННЯ РОБОТИ ОБМЕЖЕНО!!!


16.12.2022

ЗАПРОШУЮ ВАС НА ОНЛАЙН УРОК

Тема: Отруйні рослини та гриби. Профілактика харчових отруєнь

 

Життя людини без їжі  неможливе. Правильно   організоване  харчування є  найважливішою  умовою  фізичного і  розумового  розвитку. Найкорисніша  та  їжа,   яку  людина  їсть  з  апетитом.  Їжа   має  бути  різноманітною  і  смачною,  і  звичайно  свіжою. І  сьогодні,  ми  з   вами,  поговоримо як  правильно  харчуватися,  щоб  не  зашкодити  здоров’ ю.

Наше  життя  і  здоров’я  залежить  від  того,  що і  як  ми  їмо. Нині у високорозвинених країнах населення надає перевагу екологічно чистим продуктам харчування. Однак сьогодні в нашій країні виробники для підвищення врожайності та захисту рослин використовують засоби хімічного походження, які за певних умов негативно впливають на здоров’я. Для отримання високих прибутків підприємці використовують різноманітні харчові добавки (своєрідний смак, запах, колір, терміни зберігання).

-        Назвіть продукти швидкого приготування (каші макарони, газовані напої, продукти фритюрного способу, бульйонні концентрати), які майже не містять вітамінів, мінералів, поживних речовин.

-        Як вирозумієте вислів «Треба їсти не те, що є, а те, що потрібно їсти»

Ст. 58 Рубрика ЗАПАМЯТАЙТЕ

Отруєння – це  реакція  організму  на  отруйні  речовини. Отруєння  можуть  викликати  зіпсовані   продукти,  отруйні  рослини,  гриби, хімічні  речовини.

Харчові отруєння — хвороби, що виникають при вживанні їжі, яка містить шкідливі мікроорганізми або отруйні речовини .  До цих хвороб відносять такі, що виникають через вживання їжі: харчові отруєння, гострі кишкові інфекції, гельмінтози тощо.

  Одним із найбільш поширених джерел харчових отруєнь можуть бути продукти, заражені мікробами, що виділяють дуже сильні токсини (отрути білкового походження). Це, в першу чергу — збудник ботулізму. Нині ботулізм розглядають як особливу хворобу, яка виходить за межі категорії «Харчові отруєння».

  Досить часті випадки харчових отруєнь спричинені токсинами деяких видів стафілокока. Ці бактерії активно розмножуються при звичайній кімнатній температурі на різноманітних харчових продуктах, що не підлягають перед їх споживанням термічній обробці (тістечка з кремом, молочні продукти, паштети, вінегрети). Джерелом зараження таких продуктів можуть бути хворі, що страждають стафілококовими захворюваннями. Профілактика цих харчових отруєнь полягає у суворому дотриманні термінів та умов зберігання готових до вживання продуктів.

  Харчові отруєння недоброякісними продуктами починаються раптово, спричиняючи нудоту, блювання, різкий біль в животі, прискорення пульсу, шкіра часто стає блідою, інколи трохи підвищуватися температура тіла.

  Поширеним харчовим отруєнням є отруєння грибами. Як правило, в отруйних грибах міститься комплексна отрута, що складається нерідко з 10-12 хімічних сполук. В Україні росте близько 80-ти видів потенційно небезпечних для здоров’я людей грибів, з них отруєння мухоморами (червоним, білим смердючим, пантерним, пурпуровим), строчками та неправильно приготовленими зморшками становлять реальну небезпеку для життя.

  Найнебезпечнішим та вкрай часто смертельним є отруєння блідою поганкою, одне плодове тіло якої містить таку кількість комплексної отрути, яка може призвести до загибелі декількох осіб.

   Потрібно також пам’ятати, що навіть в їстівних грибах при тривалому часі їх зберігання без проведення кулінарної обробки можуть накопичуватися токсичні продукти гідролізу білків, що призводить до отруєння ними при вживанні в їжу навіть після адекватної кулінарної обробки.

Ознаки  отруєння  можуть  бути  різноманітні:  порушення  зору,  м’язова  слабкість,  запаморочення,  блювання,  втрата  свідомості,  виділення  холодного поту  тощо.

У  важких  формах  хвороби   може  виникнути  смерть  через  серцеву  недостатність. Симптоми  отруєння  можуть  зявитися  не відразу,  частіше  через  6-8  годин.  А  інколи  і  через  добу  після  споживання  недоброякісної  їжі.

При  отруєні  обов‘язково  промити  шлунок  і  негайно  звернутися  до  лікаря.  До  приходу  медичного  працівника  рекомендується  пити  багато  води,  щоб  спричинити  блювання.

ПОРАДИ:

– Їжу  слід  споживати  лише   свіжу, правильно  приготовлену.

– Їжу,  куплену  в  магазині,  слід  вживати  тільки згідно  терміну  її  призначення,  що  зазначений  на  упаковці.

–  Лікарські  препарати  вживати  тільки  за  призначенням  лікаря.

–  Гриби  вживати   лише  їстівні,   правильно  приготовлено.

Продукти   які  мають   неприємний  запах,  нетоварний  вигляд,  порушена  упаковка,  прострочений  термін  зберігання  вживати  заборонено.

 2.  Перша допомога при харчових отруєннях.

 При найменшій підозрі на зараження ботулізмом терміново викликайте швидку допомогу для відправлення його в інфекційне відділення. Там введуть спеціальну противоботулічну сироватку, без якої шанси на порятунок з кожною годиною стають все нижче.

 

При підозрі на ботулізм до приїзду швидкої потрібно зробити промивання шлунка слабким содовим або марганцевочним розчином, пити активоване вугілля і рясне гаряче питво (молоко, чай).

При звичайних харчових отруєннях слід також промивати шлунок до появи чистої води розчином марганцівки рожевого кольору із застосуванням штучної блювоти - випити 1,5-2 літра марганцівки з наступним роздратуванням кореня язика. Прийняти проносне (30 мл касторки), або дати сольове проносне (30 г сульфату магнію або натрію в 400 мл води), а також рясне лужне питво при проносі для компенсації зневоднення, активоване вугілля.

Після промивання шлунка можна прикласти до ніг грілку і випити гарячий чай.

 

Але обов'язково потрібно звертатися за медичною допомогою, якщо:

·         болі в шлунку і кишечнику супроводжуються головним болем або запамороченням, рідкісним пульсом або утрудненим диханням;

·         симптоми харчового отруєння тримаються вже тиждень і не проходять;

·         температура тіла буває вище 37,5 градусів;

·         протягом 1-2 днів тримається сильна блювота, пронос, і застосування домашніх засобів, описаних вище, не допомагає;

·         хворим є дитина або старий чоловік.

У всіх вищезгаданих випадках необхідно викликати лікаря, який призначить лікування.

 

Попередження харчових отруєнь

1. Перед приготуванням їжі завжди мийте руки. Посуд мийте гарячою мильною водою, після приготування в ній риби або м'яса.

2. Не розморожуйте м'ясо при кімнатній температурі. Робіть це поступово в холодильнику і відразу готуєте. Можна розморозити швидко - в мікрохвильовій печі.

3. Уникайте сирого м'яса, риби, яєць і сирих маринованих продуктів. Такі продукти готуйте ретельно.

4. Продукти, які виглядають зіпсованими, неприємно пахнуть, а також продукти з роздутих банок не їжте.

5. Ніколи не вживайте в їжу молочних продуктів або готового м'яса, які знаходилися більше двох годин поза холодильником.

 

Домашнє завдання: опрацювати параграф, зробити короткий конспект, виконати тест https://naurok.com.ua/test/join?gamecode=8716161 


09.12.2022
Негативні наслідки незбалансованого харчування.
 Харчові добавки

УРОК ТУТ


Домашнє завдання:

-        опрацювати матеріал підручника щодо вивченої теми 

-        підготувати пам'ятку «Поради покупцям щодо вивчення інформації на упаковці товару»;




02.12.2022

Дієтичне харчування.

1. Дієтичне харчування

Словом «дієта» позначають і режим харчування, і склад їжі. Словник повідомляє: «Під дієтою мається на увазі харчовий режим, установлюваний для здорових і хворих, відповідно до їх віку, статури, професії, клімату, пори року». Зрозуміло, що дієта може бути тільки індивідуальною, розрахованою саме на конкретну людину.

Головним постулатом дієтичного харчування є висновок про те, що їжа, яку людина споживає, повинна підтримувати молекулярний склад організму, відшкодовувати його енергетичні витрати й забезпечувати розвиток організму. Тобто в будь-якій дієті має бути відповідність між кількістю і якістю вжитої їжі та енергетичними витратами організму.

Існує лікувальне харчування, або дієтотерапія, — це метод лікування багатьох захворювань. Є група захворювань, які лікуються тільки дієтою.

Сучасні науково обґрунтовані дієти були вперше розроблені кілька десятиліть тому і продовжують удосконалюватися із часом. Рекомендуючи ту чи іншу дієту, лікар-дієтолог використовує дані біохімії, фізіології, гігієни харчування та інших наук, а також багатовіковий досвід практичної медицини. Але успіх при цьому лікуванні багато в чому залежить від самого пацієнта, від його дисципліни щодо дотримання дієти.

Слід пам’ятати, що в кожному окремому випадку питання про необхідну дієту вирішується індивідуально. Усілякі поради в популярних виданнях треба сприймати критично. Але можна сформулювати декілька загальних правил домашньої дієтології. Ось вони:

• харчуватися різноманітно;

• харчуватися регулярно;

• не переїдати;

• проводити правильну кулінарну обробку продуктів;

• знати калорійність і хімічний склад добового раціону в цілому;

• знати особливості хімічного складу основних продуктів харчування.

2. Міфи і факти про дієти

Міф: Велика кількість дієт є універсальними для всіх і допомагають усім.

Факт: Усі лікарі-дієтологи стверджують, що підбір харчування повинний бути строго індивідуальним, з урахуванням захворювань. Організму кожної окремої людини притаманні свої особливості: одному певна дієта підійде добре, а іншому — ні.

Міф: Не можна снідати під час дієти, або не треба вечеряти, або взагалі для ефективності дієти краще голодувати.

Факт: У жодному разі не слід голодувати. Пропускати прийоми їжі — це найпростіший спосіб зіпсувати дієту й нашкодити собі.

Міф: Існує хороша і погана їжа.

Факт: Картопля-пюре і картопляні чіпси — геть різна їжа, хоча по суті це один і той самий продукт. Тому треба розуміти, що немає однозначно «корисних» або однозначно «шкідливих» продуктів і все залежить від способу приготування, їхнього складу, кількості.

Міф: Від жирної їжі гладшають, краще її зовсім не вживати.

Факт: 1 г жиру містить удвічі більше калорій, ніж 1 г білків або вуглеводів, що робить жирні страви калорійнішими. Саме це дозволяє жиру ефективно й надовго втамувати голод. Організм не може існувати без жирів. Але жири є різними, і їхня корисність чи шкідливість залежить від їхнього складу й кількості.

Міф: Чим більш нестерпна дієта, тим більш вона ефективна й корисна.

Факт: Насправді грамотно розроблена індивідуальна дієта є і ефективною, і приємною, такою, яка не призводить до негативних емоційних проявів або напруженого стану організму.

Міф: Треба замінити весь раціон харчування на фрукти та овочі — це буде корисним для організму.

Факт: Фрукти та овочі є корисними тільки у разі повноцінного харчування, коли їжа є різноманітною і, окрім фруктів та овочів, включає м’ясо, рибу, молоко, масло, інші необхідні для життєдіяльності організму продукти.

Треба знати, що перед тим як сісти на дієту, потрібно обов’язково порадитися з лікарем, здати необхідні аналізи й не очікувати від дієти якнайшвидших результатів.

3. Харчові добавки

Харчові добавки — це хімічні речовини, що додаються до харчових продуктів для поліпшення їхнього смаку, підвищення поживної цінності або запобігання псуванню продукту під час зберігання.

Для чого ж потрібні всі ці добавки? Опишемо основні з них.


https://www.youtube.com/watch?v=Ky9X2q85hTo&ab_channel=%D0%A1%D0%BD%D1%96%D0%B4%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%BA%D0%B71%2B1 

 

Є харчові добавки, які включають у себе жири, вуглеводи, білки й клітковину, а також майже всі мікроелементи та вітаміни. Вони покращують якісний склад їжі.

Добавки, що зберігають свіжість, додають до олій і до пакувальних матеріалів, щоб запобігти згіркненню олії.

Добавки-консерванти призначені для того, щоб довгий час зберігати продукти придатними до вживання. Вони містять речовини, які вбивають мікробів або не дають їм розмножуватися. З найдавніших часів люди використовували із цією метою сіль, цукор, кислоти й дим, у якому продукти коптили. Як консерванти для фруктів та овочів використовують бензоат Натрію й бензоат Калію. Багато продуктів консервують за допомогою оцтової кислоти (оцту).

Прянощі допомагають змінити смак їжі. Є природні прянощі, але більшість із тих, якими користуються сьогодні, — це суміші, що складаються із синтетичних речовин.

Барвники надають продуктам, які пройшли термічну обробку, більш привабливого вигляду. Барвники поділяються на дві основні групи: природні й синтетичні. Краще, звичайно, використовувати природні барвники.

Ми перелічили харчові добавки, які додають виробники. Але є ще такі харчові добавки, які використовуються індивідуально. Різні фірми можуть пропонувати свої харчові добавки до повсякденного харчування. Стверджують, що ці добавки можуть сприяти схудненню, використовуватися для профілактики будь-яких захворювань і навіть їх лікування. Вживати ці харчові добавки можна тільки після консультації з лікарем, який добре обізнаний про стан здоров’я людини. Для підлітка, який раціонально харчується, такі харчові добавки зовсім не потрібні.

Якість їжі пов’язана з її складом. Так, у їжі можуть міститися речовини, які не є корисними для вашого організму. Усілякі консерванти, барвники, смакові добавки — це зовсім не те, що потрібно для зростання і розвитку підлітка. Їжа може бути дуже жирною, занадто гострою або дуже солоною для вас. Це також слід враховувати.

Запиши у зошит. Дієтою називають харчовий режим, який установлюють для здорових і хворих людей, відповідно до їх віку, статури, професії, клімату, пори року.

Неякісне і незбалансоване харчування може призводити до різних захворювань.

Харчові добавки — це хімічні речовини, що додаються до харчових продуктів для поліпшення їхнього смаку, підвищення поживної цінності або запобігання псуванню продукту під час зберігання. Це лише доповнення до правильного харчування. Вони жодним чином не можуть замінити правильне харчування.

Домашнє завдання: 

повторити параграф, зробити конспект,

перейти за посиланням і виконати тест https://vseosvita.ua/test/start/ydi403

у зошиті дати відповіді на питання «Що таке дієта? З якою метою використовують різні дієти? Що треба враховувати, обираючи ту чи іншу дієту?»




25.11.2022
Традиційні і сучасні системи харчування.

Лікар Гіппократ говорив: «Якщо батько хвороби не завжди відомий, то мати її завжди — їжа». 


1. Перегляньте відеоурок
2. Прочитайте і зробіть короткий конспект

Системи оздоровчого харчування будуються на кількох загальних принципах:

• по-перше, енергетична цінність раціону харчування повинна відповідати енергетичним витратам організму;

• по-друге, хімічний склад їжі має відповідати фізіологічним потребам організму в поживних речовинах, необхідно вживати різноманітні харчові продукти. До складу повноцінного раціону повинні входити поживні речовини п’яти класів: вуглеводи, жири, білки, вітаміни, неорганічні речовини й мікроелементи;

• по-третє, необхідно дотримуватися оптимального режиму харчування.

Існує багато різних систем харчування. Системи харчування — це системи теоретичних знань і практичних методів, які містять певні правила вибору та вживання їжі людиною. Ці правила враховують такі чинники, як хімічний склад, фізичні властивості, кулінарна обробка продуктів, час та інтервали прийому їжі тощо. Системи харчування різних культур можуть мати незначні або істотні відмінності і включати або виключати конкретні продукти харчування.

Розрізняють традиційні та сучасні системи харчування. Традиційні системи, на відміну від сучасних, існують уже давно, вони формувалися протягом тисячоліть.

Сучасні системи харчування будуються на теоріях харчування. Існує безліч теорій харчування. Є наукові теорії харчування і альтернативні види харчування. До наукових теорій належать, наприклад, теорія збалансованого харчування і теорія адекватного харчування. До альтернативних видів харчування відносять вегетаріанство, м’ясоїдіння, сироїдіння і ще безліч найрізноманітніших поглядів на харчування.

Знайдіть необхідну інформацію і дайте відповідь на запитання. Що ви знаєте про основні положення теорії збалансованого харчування і теорії адекватного харчування? чи можна щось про них сказати, виходячи з їхньої назви?

На основі теоретичних поглядів на харчування створюються оздоровчі системи харчування. Оскільки теоретичних поглядів багато і вони різні, то й оздоровчі системи харчування численні й різноманітні.

Обираючи систему харчування, треба розуміти, що організм кожної людини є унікальним. Харчування, яке є оздоровчим для однієї людини, може нашкодити іншій. Усе дуже індивідуально. Уже сьогодні багато людей індивідуалізують споживання їжі відповідно до своїх особливостей. Але скласти таку індивідуальну програму харчування може тільки фахівець-дієтолог.

Домашнє завдання

-        опрацювати матеріал підручника щодо вивченої теми (§ 9, с.46-47);

Дати відповіді на запитання (письмово)

1. Чому кожному етнографічному регіону україни властиві свої особливості кухні?

2. Доведіть, що харчування, яке є оздоровчим для однієї людини, може нашкодити іншій.



18.11.2022

Вибір харчових продуктів.

Здоров'я набагато більше залежить від наших звичок і харчування, аніж від лікарського мистецтва. (Джон Леббок, британський енциклопедист, біолог.)

Людина народжується здоровою,всі хвороби приходять з їжею. (Гіппократ, давньогрецький лікар.)

Ми живемо не для того, щоб їсти, а їмо для того, щоб жити. (Сократ, давньогрецький філософ.)

1. Пригадайте:

  • -        Пригадайте, які складові їжі необхідні для нормальної життєдіяльності організму людини?
  • -        Назвіть основні джерела білків, жирів, вуглеводів, мінеральних речовин, вітамінів, води.
  • -        Чому, на перший погляд простий фізіологічний процес, харчування в усі часи було предметом вивчення і обговорення?

 2.    Міні-лекція «Вибір харчових продуктів як основа безпеки харчування»

Основна складова оздоровчих систем – це безпечне харчування. Їжа приносить користь організму людини, але неякісна їжа може призвести до хвороб. Щоб їжа не завдавала шкоди, слід ознайомитися з основами безпечного харчування й, перш за все, навчитись оцінювати якість їжі.

Якість їжі можна визначити візуально, тобто слід уважно її роздивитися. Зовнішній вигляд їжі свідчить про те, як довго вона зберігалася або як її було приготовлено. Можна визначити якість їжі і за її запахом. Більшість зіпсованих продуктів мають неприємний запах. Якщо людина вже почала вживати їжу, то про її якість повідомляють смакові рецептори.

Треба уважно читати те, що написано на упаковці продуктів, особливу увагу звертаючи на дату їхнього виготовлення й термін зберігання. У жодному разі не можна вживати продукти, термін придатності яких уже минув.

Заходячи до місць громадського харчування, потрібно завжди звертати увагу на те, наскільки там чисто й чи все відповідає санітарним вимогам. Не можна купувати їжу на запиленій вулиці, де в продавця немає можливості помити руки.

Найшкідливіші продукти:

  • Вироби з тіста – торти, печиво тощо.
  • Продукція фаст- фудів, локшина швидкого приготування.
  • Жувальні цукерки, пастила, «мейбони», «чупа-чупси».
  • Чіпси - дуже шкідливі для організму. Чіпси - це ніщо інше, як суміш вуглеводів і жиру в оболонці фарбників і замінників смаку.
  • Солодкі газовані напої.
  • Шоколадні батончики.
  • Сосиски і ковбаси.
  • Жирне м'ясо сприяє утворенню бляшок холестеринів на судинах, що прискорює старіння організму.
  • Майонез містить величезну кількість жирів і вуглеводів, а також фарбників, підсолоджувачів, замінників.
  • Сіль знижує тиск, порушує соле-кисловий баланс в організмі, сприяє скупченню токсинів. 

Корисні продукти харчування:

·     Помідори зайняли перше місце у списку корисних для людини продуктів харчування, складеного британськими фахівцями. Перше місце помідорам забезпечив високий вміст особливо активних антиоксидантів - лікопенів, а також вітаміну С. Проведені в останні роки дослідження показали, що помідори підтримують у здоровому стані серцево-судинну систему, а також здатні попереджати розвиток раку.

·     На другій позиції в списку - вівсяна каша. Вона містить велику кількість вітаміну Е, а також протеїну і клітковини, які надзвичайно необхідні для нормальної роботи організму.

·     Першу трійку замикають ківі. Ці фрукти містять вітаміни А, С і Е. В їх насінні знаходяться також жирні кислоти омега-3.

·     На четвертому місці - чорний виноград. Його антиоксиданти флавоноїди мають здатність не допускати утворення раку і сприяють підтримці здорового серця.

·     На п'ятій позиції - апельсини. Вони містять велику кількість вітаміну С, а також пектини. Останні знижують в організмі рівень шкідливого холестерину.

·     Потім іде броколі, оскільки має високу концентрацію антиоксидантів.

·     Авокадо містять жирні кислоти, що стабілізують у крові рівень цукру.

·     Часник містить стабілізуючий кров'яний тиск аліцин.

·     Оливкове масло, тому що багате антиоксидантами.

·     Яблука містять багато флавоноїдів - важливих антиоксидантів, які захищають організм від вільних радикалів і, до того ж, борються із запальними процесами.

 Домашнє завдання

Обов’язкове:

-        опрацювати матеріал підручника щодо вивченої теми (§ 9, с.46-47);

додаткове (на вибір, за бажанням):

-        підготувати інформаційне повідомлення «Національні традиції української кухні»;


11.11.2022

1. Перегляньте відеоурок

2. Презентація до уроку - опрацюй, запиши необхідне


Домашнє завдання: опрацюй матеріал уроку, виконай тест 

8Б  https://naurok.com.ua/test/join?gamecode=7446614

8А  https://naurok.com.ua/test/join?gamecode=2319342

8В  https://naurok.com.ua/test/join?gamecode=5707648


04.11.2022

Тема: Фізичні якості людини. Вплив фізичної активності на здоровя.

Запрошую 8Б клас на 1 урок онлайн

Запрошую 8,А клас на 2 урок онлайн

Запрошую 8В клас на 6 урок онлайн, 

Якщо були відсутні на уроці, опрацюйте матеріал самостійно

Поміркуйте:

1. Запишіть основні критерії, за якими потрібно підбирати оздоровчу систему.

2. Назвіть складові оздоровчих систем.

3. Поставте дані продукти (хліб, мед, жувальна гумка, газований напій, вершкове масло, порція картоплі, горнятко кави, шоколад) у порядку зростання їх енергетичної цінності.

4. Поясніть відомий вислів «Їсти потрібно для того, щоб жити, а не жити для того, щоб їсти».

   

1.Основні фізичні якості людини.

   Сила – це здатність людини переборювати зовнішній опір або протидіяти йому завдяки м’язовим напруженням.

  Швидкість – здатність людини виконувати рухові дії й рухи за мінімальний час.

 Витривалість – здатність протидіяти фізичному стомленню в процесі м’язової діяльності.

Спритність – здатність опановувати складні рухи, швидко навчатися й перебудовувати рухову діяльність відповідно до обстановки.

Гнучкість – здатність виконувати рухи з максимальною амплітудою.

 

2. Вплив окремих видів спорту на розвиток фізичних якостей людини.

До видів спорту, акцентовано розвивають загальну витривалість, можна віднести всі циклічні види спорту, в яких фізичне навантаження триває порівняно довгий час на тлі переважного підвищення аеробного (кисневого) обміну в організмі людини: спортивна ходьба, біг на середні, довгі та наддовгі дистанції, велосипедний спорт (Шосейні гонки, крос, група класичних дистанцій на треку), лижні гонки і біатлон, плавання, велика частина дистанцій в ковзанярському спорті.

Характеристика видів спорту, переважно розвивають силу і швидкісно-силові якості. Видатний спортсмен Ю. Власов говорив: «У кожній людині є матеріал для того, щоб виховати в собі силу. У сильному ж від природи людині є задатки того, щоб стати найсильнішим. Але воля визначає силу ».

Тим часом в різних видах спорту, в життєвих ситуаціях сила може проявитися по-різному, в поєднаннях з іншими фізичними якостями. Ось тому про окремі прояви силових якостей кажуть: абсолютна сила, відносна сила, силова витривалість, швидкісно-силові якості. За кожним з цих якостей стоять певні види спорту, різні методи розвитку силових якостей, різні цілі в досягненні спортивних, трудових і життєвих завдань. До таких видів спорту належать: важка атлетика, гирьовий спорт, атлетична гімнастика та ін..

Особливу групу складають види спорту, пов'язані з розвитком швидкісно-силових якостей. це легкоатлетичні метання (Списи, лиска, молота), штовхання ядра и стрибки. Особливе місце в підготовці спортсменів цієї групи видів легкої атлетики має розвиток сили і швидкості м'язового скорочення. Спортсмени, які займаються цими видами спорту, включають в свою підготовку великий обсяг вправ зі штангою та іншими обтяженнями для розвитку сили. Силова підготовка - невід'ємна частина тренувального процесу і в цілому ряді інших видів спорту (хокей, боротьба), але там цей вид фізичних вправ «розчиняється» в комплексі інших засобів, набуваючи не самостійне, а допоміжне значення.

Характеристика видів спорту, що розвивають переважно швидкість. Швидкість можна плутати зі швидкістю пересування (в бігу, на ковзанах). Крім швидкості реакції рухового дії, швидкість пересування визначають і силова підготовленість, і раціональність (техніка) рухового вправи.

Спортивна наука і практика неодноразово підтверджували, що якщо людина проявляє швидкісні здібності в одній спортивній дисципліні, то зовсім не обов'язково, що він проявить їх в інший, бо прямий безпосередній перенесення швидкості рухів відбувається лише в координаційно- схожих рухах. Високі вимоги до швидкості реакції, швидкості циклічних і ациклічних рухів пред'являються в деяких дисциплінах легкої атлетики (біг на 1007 200 м, 100 і 110м з бар'єрами), в ковзанярському спорті (біг на 500 м), велоспорті (ряд коротких дистанції на треку), у фехтуванні, боксі та інших єдиноборствах, в цілому ряді спортивних ігор. Але в кожному разі швидкість має свою специфіку.

Найбільший ефект у вихованні спритності забезпечують такі види спорту, як спортивна акробатика, гімнастика спортивна і художня, стрибки в воду, на батуті, стрибки на лижах, слалом, фристайл, фігурне катання та спортивні ігри.

Запишіть у зошит:

1.                основні фізичні якості людини.

2.                Як фізичний розвиток школяра впливає на його навчання?

3.                 Як можна покращити свій фізичний розвиток?

 

Домашнє завдання.

Опрацювати параграф 8 стор 41-46.

 

28.10.2022

Тема уроку: Оздоровчі системи


Презентація до уроку


Ви, можливо, чули про системи йогів, у-шу, П. Іванова, М. Амосова, К. Купера. Власне, усі вони — системи духовного та фізичного розвитку людини й психоемоційного оздоровлення. Це: загартовування організму, рухова активність, дихальні та фізичні вправи, масаж, раціональне харчування. У 7 класі ви ознайомилися з такими складовими здорового способу життя: • загартовування; • оптимальний руховий режим; • раціональне харчування; • особиста гігієна; • відмова від шкідливих звичок; • позитивні емоції.

Протягом життя людина повинна зберігати, зміцнювати та відновлювати власне здоров'я. Усі дії, які вона виконує для досягнення цієї мети, утворюють оздоровчі системи.

Запам'ятайте!

Оздоровчі системи — це комплекс усвідомлених доцільних дій, спрямованих на збереження, зміцнення та відновлення здоров'я.

Загартовування — одна зі складових оздоровчих систем. Як і фізичні вправи, загартовування надзвичайно важливе для організму. Але водночас воно повинне бути керованим, виконуватися за чіткими правилами. Якщо ви вирішили загартовуватися, потрібно дуже добре пам'ятати чотири принципи правильного загартовування й керуватися ними.

Основні правила загартовування :

  • поступовість переходу від незначних загартовувальних вправ до сильніших;
  • систематичність виконання загартовувальних процедур;
  • комбіноване використання всіх природних чинників;
  • постійний контроль за станом здоров'я.

Методи загартовування

1. Обтирання вологим рушником: спочатку температура води має бути 28-30 °С, через кожні 3-4 дні її знижують на 1 °С і доводять до 16-18 °С. Рушник добре викручують і обтирають тіло, починаючи з обличчя, шиї, потім переходять на руки, передню й задню поверхню грудної клітки.

2. Загартовуються душем протягом 2-3 хв, спочатку водою 36 °С, а потім знижують її до 24-26 °С.

3. Споліскування горла: спочатку водою температурою 36 °С, доводять її до кімнатної температури, знижуючи щодня на 1 °С.

4. Купання в природних водоймах хоча б 5 хв за температури води 22 °С і повітря 24 °С.

5. Ходіння босоніж по землі, що одночасно із загартовуванням тренує стопи з метою профілактики плоскостопості.

6. Контрастне загартовування: на спину й груди спрямовують душем струмені гарячої води (39-40 °С) протягом 1-1,5 хв. Потім тіло обливають холодною водою. Після цього — знову гарячий душ. Таких контрастних змін має бути не більше двох-трьох. Поступово температуру води доводять до 18-20 °С.

7. Купання в лазні з використанням парового ефекту за температури пари 60-70 °С і вище та за наявності спеціально підібраних рослин — «віника» з малини, м'яти, берези, дуба, материнки тощо. Використовують прийом термічного «удару», який виникає, якщо вилити воду на розігріте каміння.

8. Сауна як загартовувальна процедура з прогріваючим ефектом за температури не вище 90 °С.

9. «Моржування» сприяє як фізичному, так і психологічному загартовуванню.

У кожної людини рухова активність залежить від багатьох чинників. Індивідуальну величину рухової активності, що сприятливо впливає на весь організм, називають оптимальною нормою. Людина повинна щоденно виконувати цю норму. Рухову активність забезпечують прогулянки, прибирання у квартирі, на подвір'ї, робота в саду, догляд за свійськими тваринами. Можна виконувати й спеціальні фізичні вправи. 

Раціональне харчування — це харчування, яке забезпечує повноцінний розвиток і зростання організму людини, сприяє збереженню та зміцненню її здоров'я.

Для збереження свого здоров'я кожній людині необхідно правильно харчуватися, регулярно, збалансовано, доцільно й раціонально. Раціональне й повноцінне харчування в кількісному та якісному співвідношенні забезпечує оптимальний розвиток людського організму, його фізичну та розумову працездатність, витривалість і широкі адаптаційні можливості. Необхідно харчуватися регулярно. Це потрібно для того, щоб привчати організм до надходження їжі в один і той же час, що, у свою чергу, сприятиме нормалізації роботи шлунка й кишечнику, кращому засвоєнню поживних речовин.

Поміркуйте

Як ви розумієте вислів: «Їжа не повинна перетворюватися на сенс життя, вона потрібна лише для його підтримки»?

Особиста гігієна — це основа здорового способу життя, умова ефективної профілактики різних захворювань. (Пригадайте вивчене раніше). Це сукупність гігієнічних правил, які сприяють зміцненню та збереженню здоров'я людини, збільшенню тривалості її активного життя. Вона включає правила гігієнічного утримання тіла, порожнини рота, статевих органів, а також користування взуттям, білизною, одягом, житлом тощо. Підвищенню стійкості організму до різних несприятливих факторів, пристосуванню людини до навколишнього середовища також сприяють правильне харчування, загартовування, фізкультура, зарядка й інші гігієнічні заходи.

Відмова від шкідливих звичок. Уживання наркотичних, токсичних речовин, алкоголю, тютюну — це звички, що є шкідливими для організму людини, перешкоджають розвиватися їй як розумово, так і фізично. Кожна з них викликає залежність людини від тієї чи іншої речовини, яку вона вживає. Шкідливі звички призводять до соціального падіння людини. Наркоманія та алкоголізм здатні занапастити життя будь-якій людині. Усі її бажання ґрунтуються на тому, щоб добути собі чергову дозу, без якої вона вже не може існувати.

Позитивні емоції. Учені давно довели вплив емоцій на здоров'я людини. Одні й ті ж емоції в різних людей можуть виникати в абсолютно різних ситуаціях. Світ емоцій наповнює все людське життя: спілкування, взаємодія з людьми, діяльність і пізнання. Вплив позитивних емоцій величезний: вони дають можливість розширити звичні дії і мислення, створюють особистісні ресурси, роблять нас життєрадісними, щасливими, а з часом поліпшують здоров'я та благополуччя.

Щастя людини — у гармонії й усвідомленні того, як треба себе поводити. Тобто вона має спокійно сприймати світ, поважати себе й інших. Головна емоція в житті — це любов. Усе в цьому світі тримається на любові. Якщо у вас є це почуття, то половина проблем вирішується відразу.

Домашнє завдання -
 прочитати параграф 7, 
Обговоріть із батьками та близькими людьми, які складові оздоровчих систем ви можете використовувати, ураховуючи стан власного здоров'я


21.10.2022
Узагальнення знань з теми "Безпека і здоров'я людини"

Дорогі учні, для виконання завдань перейдіть за посиланням і виконайте тест. Увага, тестування дійсне лише певний час, відповідно до вашого розкладу уроків

1 урок 8Б  https://vseosvita.ua/test/start/nln613

2 урок 8А  https://vseosvita.ua/test/start/sua587

6 урок 8В  https://vseosvita.ua/test/start/xiu564



14.10.2022

8Б запрошую вас на 1 урок, нагадую про проекти, буде захист 

8А запрошую вас на 2 урок, нагадую про проекти, буде захист

8В запрошую вас на 6 урок, нагадую про проекти, буде захист

viktoriaforostyana@gmail.com

Психологічна самодопомога в період військового стану

презентація до уроку



07.10.2022

8Б чекатиму на вас на першому уроці (посилання вище)
8А чекатиму на вас на другому уроці (посилання вище)
8В чекатиму на вас на шостому уроці (посилання вище)

презентація до уроку

інформація до уроку



30.09.2022

Працюємо дистанційно

Ризики техногенних аварій, що виникли в результаті воєнних дій

1. Інформація про наслідки для довкілля від російської агресії в Україні з 24 лютого 2022 року

24 лютого 2022 року росія засобами підрозділів збройних сил, важкого наземного озброєння, у тому числі далекобійної артилерії, ракет, морських кораблів та військової авіації розпочала загарбницьку війну проти України на суші, морі та в повітряному просторі. Вторгнення вже призвело до значних жертв серед мирних мешканців та пошкодження природної спадщини України.

Відповідно до I Протоколу до Женевських конвенцій від 12 серпня 1949 року, який стосується захисту жертв міжнародних збройних конфліктів, прийнятого у 1977 році, від держав, які ведуть війну, вимагається захищати природне середовище від “масштабних, довготривалих і серйозних уражень”, та забороняються методи чи засоби ведення війни, “які мають на меті або можуть призвести до” заподіяння такої шкоди.

24-й Принцип Декларації Ріо про навколишнє середовище та розвиток проголошує, що війна за своєю суттю є руйнівною для сталого розвитку. Тому держави поважають міжнародне право, що забезпечує захист довкілля під час збройного конфлікту, і, якщо необхідно, а також співпрацюють заради його подальшого розвитку.

Міжнародний Суд Справедливості у Консультативному Висновку щодо Законності Загрози або Використання Ядерної Зброї постановив, що екологічні зобов’язання – зокрема зобов’язання держав гарантувати, що діяльність в межах їхньої юрисдикції чи контролю не завдає негативного впливу на довкілля інших держав – застосовуються в контексті збройного конфлікту, принаймні, якщо вони не суперечать військовому праву.

Військові дії росії, безперечно, є невиправданим і неспровокованим актом агресії проти незалежної і суверенної України, а також порушенням усіх чинних норм міжнародного права щодо охорони природи, сталого розвитку, гуманітарного права, основних норм моралі та принципів людського співіснування.

Загрози ядерній та радіаційній безпеці

24 лютого 2022 року під час вторгнення російські війська захопили Чорнобильську атомну електростанцію та інші атомні об’єкти в Чорнобильській зоні відчуження. У заручники взяли українських співробітників атомних об’єктів. Над новим безпечним конфайнментом та об’єктом “Укриття” на зруйнованим блоком АЕС більше небуло міжнародного контролю . У сховищах відпрацьованого ядерного палива ВЯП-1 та ВЯП-2 у Чорнобильській зоні відчуження знаходиться понад 22 000 відпрацьованих паливних збірок. У руках жахливого агресора ця значна кількість плутонію-239 може перетворитися на брудну бомбу, яка перетворить тисячі гектарів на мертву без життя пустелю. Якщо артилерійські чи ракетні удари окупантів зруйнують сховище ядерних відходів, радіоактивний пил може покрити території України, Білорусі та ЄС.

З 24 лютого 2022 року у Чорнобильській зоні відчуження фіксується підвищений радіаційний фон, оскільки важка бронетехніка та інший транспорт переміщуються по забрудненим ґрунтам і піднімають радіоактивний пил у повітря.

24-25 лютого 2022 року під час захоплення російськими військами Чорнобильської зони відчуження радіаційний фон був перевищений до 7,6 разів.

За даними Автоматизованих Систем Радіаційного Контролю зони відчуження потужності дози гамма-випромінювання 25 лютого 2022 року були зафіксовані такі:

·        Пожежне депо – 9460, при середньорічній дозі у 2021 – 1900;

·        Станція Янів - 3460, при середньорічній – 670;

·        Машево – 8040, при середньорічній – 840;

·        Красне – 3340, при середньорічній – 720;

·        Зимове – 8220, при середньорічній – 780;

·        «Вектор» – 2050, при середньорічній – 130.

Україна втратила контроль над радіаційно небезпечними об’єктами, розташованими в Чорнобильській зоні відчуження, а саме над: новим безпечним конфайнментом та об’єктом «Укриття»; Сховищем відпрацьованого ядерного палива (ВЯП-1); Сховищм ВЯП-2; Заводом з переробки рідких радіоактивних відходів; Чорнобильським заводом з переробки твердих радіоактивних відходів; полігоном радіоактивних відходів “Буряківка”; полігоном радіоактивних відходів «3 черга Чорнобильської АЕС»; полігоном радіоактивних відходів “Підлісний”; комплексом “Вектор”.

26 лютого 2022 року внаслідок обстрілу в Дергачівському районі Харківської області було пошкоджено трансформатор, що забезпечує електроенергією пункт зберігання радіоактивних відходів Харківського міжобласного відділення Асоціації «Радон», внаслідок чого комплексна автоматизована система радіаційного моніторингу вийшла з ладу. Електропостачання пункту зберігання радіоактивних відходів Харківської міжрегіональної філії було переведено на резервний дизель-генератор, але функціонування системи моніторингу не відновлено.

27 лютого 2022 року близько 00:20 в результаті ракетного обстрілу стався потужний вибух у передмісті Києва «Пирогово» поблизу місця розташування Центрального виробничого об’єднання «Радон» (м. Київ, вул. Комунальна, 1). Повідомлення поступило телефоном від працівників «Радону», які знаходилися в укритті. Камери спостереження зафіксували падіння ракет. Радіаційний фон станом на 7:00 27 лютого був у межах 0,09-0,14 ± 15% мкЗв/год і не перевищував рівнів, зафіксованих до вторгнення, забруднення поверхні не виявлено. Викиду радіонуклідів у навколишнє середовище не відбулося. Проте не можна з повною впевненістю сказати, що під час такого потужного вибуху не було пошкодження (тріщини, розколи тощо) цілісності сховищ радіоактивних відходів. Необхідно буде проводити обстеження після закінчення бойових дій для запобігання розгерметизації та подальшого руйнування сховищ, викиду радіонуклідів у навколишнє середовище та негативного впливу на людей.

2 березня 2022 року російські війська підійшли до міста Енергодар і почали розгортання важкої зброї, спрямованої на Запорізьку АЕС – найбільшу АЕС у Європі. Місцеві мирні жителі перешкодили російським окупантам увійти в Енергодар і вишикувались як живий щит. У відповідь окупанти застосували зброю проти мирного населення. 3 березня 2022 року російські війська з понад 100 бойовими машинами почали штурм міста Енергодар.

Уранці 4 березня російські танки увійшли на територію найбільшої в Європі Запорізької атомної електростанції і відкрили артилерійський вогонь по енергоблоку №1 та адміністративним будівлям. Пізніше в Держатомрегулюванні повідомили, що критичні системи безпеки енергоблоку №1 не постраждали, викидів радіоактивних матеріалів не відбулося. Але наразі Запорізька АЕС перебуває під контролем російських збройних сил, 5 з 6 енергоблоків були виведені з роботи та припинили виробляти електроенергію.

У неділю, 6 березня, російські війська обстріляли з реактивної артилерії територію Національного наукового центру «Харківський фізико-технічний інститут», де розташований ядерний реактор «Джерело нейтронів». Реактор завантажено 37 ядерними паливними збірками.

Згідно з повідомленням Служби безпеки України, будівлю, в якій знаходиться реактор, обстріляли з реактивних систем залпового вогню "Град". ДІЯРУ звітує про значні пошкодження, нанесені установці (підстанція РУ-0,4 кВ повністю зруйнована), системі охолодження, будівлям та теплотрасі. Радіаційний стан, повідомляє агентство, поки що залишається в нормі.

Державна інспекція ядерного регулювання у понеділок, 7-го березня, повідомляє, що на Чорнобильській АЕС свої обов’язки продовжує виконувати та ж сама зміна працівників, що була захоплена 24 лютого. ДІЯРУ не має змоги регулювати стан ядерної та радіаційної безпеки на майданчику ЧАЕС та у зоні відчуження, оскільки «робота автоматизованої системи радіаційного контролю зони відчуження досі не відновлена», - йдеться на веб-сайті організації.

Під час спільного засідання із МАГАТЕ та європейськими регуляторами ядерної безпеки, ДІЯРУ також повідомив про нестабільність енергопостачання на об’єкт, оскільки працює «лише одна лінія живлення з трьох доступних, а резервна дизельна електростанція має запас палива лише на 48 годин».

«Через відсутність внаслідок окупації достатньої кількості ремонтного персоналу та спеціального обладнання відновлення пошкодженого обладнання систем, важливих для ядерної та радіаційної безпеки, не виконується. Доступна інформація щодо параметрів безпеки свідчить про тенденцію сталого погіршення низки показників, зокрема, концентрації довгоживучих радіонуклідів в атмосфері», - повідомляється у прес-релізі ДІЯРУ.

9 березня російські війська пошкодили високовольтну лінію електропередачі, внаслідок чого Чорнобильська АЕС, вся зона відчуження та м. Славутич залишилися без електропостачання. Оскільки військові дії тривають, немає можливості негайно відновити роботу лінії. Постачання електроенергії має вирішальне значення для забезпечення роботи систем вентиляції та охолодження сховищ відпрацьованого ядерного палива. Для живлення Чорнобильської АЕС запустили резервні дизель-генератори із запасом палива на 48 годин.

Наслідки пошкодження інфраструктури

У результаті вторгнення та пошкодження інфраструктури вже виник цілий перелік загроз і викликів:

·        Завдається шкода системам водопостачання і водовідведення та комунікаціям. Це безпосередньо загрожує аварійному забрудненню річок, які є джерелами води для промислових та комунальних підприємств і населення;

·        Відновлення водопроводів і ліній електропередач у районах бойових дій часто проводиться з великими затримками, і в такі періоди різко погіршується якість питної води;

·        Відбувається локальне (але значне за своїми наслідками) забруднення підземних і поверхневих вод внаслідок масштабних розливів нафтопродуктів із підірваних резервуарів, від знищеної техніки та інших бойових дій; Катастрофічно зростає вірогідність руйнування хвостосховищ, шламосховищ, сміттєзвалищ, що загрожує забрудненням водойм та надзвичайними ситуаціями в регіонах.

Російські війська атакують портову інфраструктуру вздовж узбережь Чорного та Азовського морів та кораблі на якірних стоянках, що призводить до забруднення вод і поширення токсинів у море.

Внаслідок вищезазначеного, окрім екологічного законодавства України, грубо порушено Міжнародну конвенцію ЄЕК ООН «Про охорону та використання міжнародних водотоків та міжнародних озер».

Росія та Республіка Білорусь є сторонами цієї Конвенції. На основі цієї Конвенції були укладені відповідні двосторонні угоди про охорону та використання транскордонних водотоків, зокрема між Україною та Республікою Білорусь та Україною та росією. Держводагентство та його представники відповідають за виконання цих Угод від імені країни.

Ризики, пов’язані з пошкодженням комунікацій, виробництв та інших об’єктів, що становлять підвищений екологічний ризик, мають особливе значення, оскільки за відсутності вільного доступу та обмеженої можливості ліквідації негативних наслідків пошкоджень, з кожним днем масштаби негативних впливів збільшуються.

Пошкодження екосистем та плюндрування Рамсарських угідь

У результаті вторгнення наша природна спадщина зазнає значної шкоди. Сьогодні в Україні 14 Рамсарських угідь площею 397,7 тис. га використовуються російськими загарбниками під час бойових дій проти українського народу. Це стосується узбережь Азовського та Чорного морів, а також територій у нижній течії річок Дунаю та Дніпра. Російські окупаційні війська не мали і не виявляють жодної поваги до дикої природи. Зокрема, для військових навчань постійно використовувалися окуповані з 2014 року Рамсарські угіддя «Крива затока та Крива коса» на Донбасі та «Водно-береговий комплекс мису Опук» у Криму. Наразі внаслідок російської агресії постраждали понад 20 природно-біосферних заповідників і національних природних парків.

З огляду на викладене, Україна пропонує підготувати проект резолюції про припинення членства росії в Рамсарській конвенції та поставити його на голосування під час чергової сесії Конференції Сторін Рамсарської конвенції в листопаді 2022 року в м. Ухань (Китай). Крім того, ми переконані, що Секретаріат та/або Постійний комітет Рамсарської конвенції мають негайно висловити рішучий протест проти агресії Росії в Україні.

За попередніми підрахунками, станом на 1 березня 2022 року агресор веде бойові дії на території 900 об’єктів природно-заповідного фонду площею 1,24 млн га), що становить близько третини площі природно-заповідного фонду України. Під загрозою знищення знаходяться близько 200 територій Смарагдової мережі площею 2,9 млн га.

Наразі переміщення військової техніки противника, обстріли та бомбардування призвели до лісових пожеж, які лише через погодні умови не набули катастрофічних масштабів. У місцях бойових дій постійно існує високий ризик виникнення нових пожеж. Гасіння пожеж під час бойових дій та на підконтрольних окупантам територіях буде неможливим. Пожежі можуть завдати непоправної шкоди екосистемам цих територій.

Внаслідок бойових дій частина лісів у Київській, Чернігівській, Сумській, Луганській, Донецькій та Херсонській областях наразі перебуває під контролем окупантів. Оцінити збитки майну та лісовому господарству поки неможливо. У лісах вже є велика кількість ракет, що впали, а також нерозірваних боєприпасів. Як показує практика, це буде представляти потенційну небезпеку для людей протягом багатьох десятиліть.

Тривала екологічна шкода в Криму та на Донбасі

Вже 8 років на українській землі лежить тягар жахливих екологічних наслідків війни та окупації в Луганській та Донецькій областях. На цих територіях внаслідок бойових дій чи розграбування природних ресурсів було знищено багато екологічно небезпечних промислових об’єктів, масово вирубуються ліси.

Під прямим або опосередкованим контролем Росії відбувається масовий незаконний видобуток вугілля в Луганській та Донецькій областях, у тому числі відкритим способом, як видно на космічних знімках.

Ведеться хаотичне розграбування природних ресурсів, руйнуються природні екосистеми, забруднюється навколишнє середовище. Це екоцид у його найжорстокішій формі. Природу анексованого Кримського півострова також знищують внаслідок розгортання військових об’єктів, у тому числі ядерних, руйнування заповідних територій та унікальних екосистем.

Порушення морського та екологічного права в Чорному морі

Випадки нападу російських кораблів на торгові судна з перших днів війни (зокрема на одне молдовське та одне панамське 25-го лютого) із застосуванням важкого озброєння створюють значний потенційний ризик забруднення моря нафтопродуктами та іншими забруднювачами. Вибухи, постріли та розриви снарядів під час захоплення острова Зміїний мали значний негативний вплив на унікальну екосистему Філофорного поля Зернова, через шум та інші види забруднення. Ще два кораблі були захоплені російськими військами і доставлені в акваторію анексованого Криму - танкер "Афіна" і суховантаж "Принцеса Ніколь".

У випадку з Чорним морем є грубі порушення Бухарестської конвенції про захист Чорного моря від забруднення. Російська Федерація є стороною цієї Конвенції, а також членом Чорноморської комісії.

 2. Перегляньте презентацію, та зробіть короткий конспект  ПРЕЗЕНТАЦІЯ  

Домашнє завдання: 

1. зробити короткий конспект

2. виконати тести, до 6 жовтня

8А Виконай тест 8а

8Б Виконай  тест 8б

8В Виконай тест 8в




22.09.2022
8Б чекатиму на вас на першому уроці (посилання вище)
8А чекатиму на вас на другому уроці (посилання вище)
8В чекатиму на вас на шостому уроці (посилання вище)

презентація до уроку

інформація до уроку


16.09.2022

Працюємо дистанційно

Визначення стану потерпілого. Перша допомога при надзвичайних ситуаціях

 

            Щоб дізнатися як визначити стан потерпілого та правильно надати домедичну допомогу перегляньте відео.

 

Допомога при зупинці дихання  та непрямий масаж серця


https://www.youtube.com/watch?v=CHp8MTpkocg&t=34s&ab_channel=%D0%A1%D0%B5%D1%80%D0%B3%D1%96%D0%B9%D0%9A%D1%80%D0%B0%D1%81%D1%96%D0%BA%D0%BE%D0%B2

 

Допомога при кровотечах


https://www.youtube.com/watch?v=lcVHmi5vyYs&ab_channel=PravdaTUTLviv

 

Допомога при втраті свідомості


https://www.youtube.com/watch?v=mYowNmrEtOw&ab_channel=%D0%A1%D0%BD%D1%96%D0%B4%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%BA%D0%B71%2B1

 

Домашнє завдання:

  1.  опрацювати матеріал підручника &5, зробіть короткий конспект
  2. Перегляньте відео Найпоширеніші помилки у наданні медичної допомоги


https://www.youtube.com/watch?v=4Xg3j7gguSQ&t=136s&ab_channel=%D0%A1%D0%BD%D1%96%D0%B4%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%BA%D0%B71%2B1

  1. Створіть соціальну рекламу «Психологічна допомога у надзвичайних ситуаціях» (захист відбудеться 14 жовтня)

 


09.09

8Б чекатиму на вас на першому уроці (посилання вище)

8А чекатиму на вас на другому уроці (посилання вище)

8В чекатиму на вас на шостому уроці (посилання вище)


02.09

8Б чекаю на вас о 8.30 :-) Посилання вище

8А чекаю на вас о 12.30 :-) Посилання вище

8В чекаю на вас о 13.30 :-) Посилання вище


Немає коментарів:

Дописати коментар

Загальна кількість переглядів сторінки